Nabídka kol

Při výběru nového jízdního kola je nejdůležitější pečlivě promyslet, v jakém terénu se hodláte převážně pohybovat. Pro každého cyklistu existují kola, která budou splňovat jeho nároky na životnost, výkon i komfort.

Cyklo Kyjov - prodejna

Budete-li se chtít s vaším kolem pohybovat po lesních cestách a v horším terénu, volte rozhodně horské kolo. Plánujete-li pouze jezdit lehkým terénem a požadujete i snadný přesun po silnici, volte kolo krosové, (někdy též nazývané trekové). Pro pohyb pouze po silnicích je určeno kolo silniční. Pro děti zvolíme kolo dětské.


Horská kola 26" ,27,5", 29"

Horská kola jsou konstruována především pro jízdu po nezpevněných komunikacích, polních a lesních cestách i volných terénech. Kolo je přizpůsobeno pro maximální kontrolu jízdy, ovladatelnost, prostupnost a komfort jezdce. Komponenty jsou navrženy tak, aby odolávaly velkému zatížení při průjezdu náročným terénem. Jsou vybavena širokým rozsahem převodů (21 a více) díky čemuž je možné projíždět téměř jakýkoliv terén. Pláště se používají široké s hrubším vzorkem, aby lépe tlumily nárazy a měly lepší přilnavost na měkkém či kluzkém povrchu.

Horská kola

Nedílnou součástí horských kol jsou pružící systémy zajišťující vyšší komfort a stabilitu jízdy pohlcováním rázů a vibrací. Bývají zastoupeny přední odpruženou vidlicí i odpružením zadní stavby. S rostoucí náročností terénu a vyšším výkonem jezdce stoupají i nároky na brzdění. Základní modely kol používají klasické brzdy do V (V-brake), vyšší pak přechází na brzdy kotoučové.

Horská kola dělíme dle průměru kol

26“ kolo je nepoužívanější rozměr a zároveň historicky původní průměr kol od počátku MTB. Průměr používaný u hardtailů (odpružená přední vidlice/pevný rám) i fullů (odpružená přední vidlice/odpružená zadní stavba)

+ Pohotové reakce na řízení, ovladatelnost kola, akcelerace, nejvhodnější varianta pro vysoké zdvihy odpružení (nad 140mm) a pro jízdy v nejnáročnějších terénech.
- Větší nájezdový úhel na překážky projevující se horší průjezdností např. kořenových pasáží či hlubších výmolů.

27,5" kolo je kompromisem mezi 26" a 29". Vhodnější varianta pro jezdce nižší postavy, kteří chtějí využívat jízdní vlastnosti kol s větším průměrem. Nově se používají u Trailových kol, které snoubí dobrou průjezdnost náročným terénem a výbornou ovladatelnost.

29“ kolo je historicky druhý nejmladší rozměr kol s původem z USA, kde je již přijímán jako standard. Na evropském trhu se jedná o nastupující trend. Tato kola jsou vhodná pro kategorii XC, maratón i rekreační jezdce. Průměr používaný u hardtailů (odpružená přední vidlice/pevný rám) i fullů (odpružená přední vidlice/odpružená zadní stavba) se zdvihem do 120mm.

+ výrazná setrvačnost, lepší prostupnost terénem (výmoly, kořenové pasáže), lepší trakce díky větší styčné ploše pláště s povrchem, vyšší stabilita.


Krosová, trekingová kola 28"

Tato kola jsou univerzální pro jízdu po zpevněných komunikacích a lehčím terénem jako jsou polní a lesní cesty. Koncepčně vycházejí ze silničních kol, ale mají odolnější rámy, více převodů, širší pláště a často bývají doplněna odpruženou přední vidlicí se zdvihem do 70mm. Jsou vhodná i pro dálkové cestování. Krosová kola jsou sportovnější s nataženějším posedem pro větší výkon. Trekingová kola s posedem kratším a vzpřímenějším bývají doplněna o blatníky, osvětlení, stojan, nosič či cestovní brašny. Komfort při cestování může vylepšit i odpružená sedlovka.

Krosová kola


Silniční kola

Silniční kola se úzce specializují na rychlou jízdu pouze po zpevněných komunikacích. Jejich konstrukce směřuje k dosažení maximální aerodynamiky samotného kola, tak i jezdce. Snaha minimalizovat hmotnost při zachování pevnosti rámu a všech použitých komponentů staví silniční kola na vrchol technologických možností. Používaná kola nají průměr 28“ stejně jako u krosových a trekingových kol, ale díky úzkým vysokotlakým plášťům snižují valivý odpor a tím umožňují dosahovat nejvyšších rychlostí.

Silniční kola


Elektrokola, skládací a městská kola

Tato kategorie je stvořena pro milovníky kol, kteří je používají především jako dopravní prostředek. Předností těchto kol je vysoký komfort a výbava, která zajišťuje pohodlný a spolehlivý chod při cestování. Oproti sportovním kolům jsou zpravidla vybavena blatníky, stojanem, nosičem na zavazadla či prostorným košem, krytem řetězu, výkonným osvětlením a zvonkem. Tato výbava Vás spolehlivě podpoří při vyjížďkách městskou džunglí i mimo ni. Pro cyklisty, kteří používají kolo v kombinaci s jiným dopravním prostředky, nebo vyžadují dobrou skladnost kola jsou připravena kola skládací. Elektrokola jsou navíc vybavena o elektrický asistent šlapání, který je v podstatě elektromotor napájený baterií, který jezdci pomáhá například v kopcovitém terénu.

Městská kola


Dětská kola

Tato tabulka uvádí orientační hodnoty pro výběr správného kola v poměru k výšce a věku dítěte.

Velikost v palcích (průměr kola)Výška dítěte v centimetrechOrientační věk dítěte
12" 90 - 100 2 - 3 roky
14" 95 - 105 3 - 4 roky
16" 100 - 115 4 - 5 let
18" 110 - 120 5 - 6 let
20" 115 - 130 6 - 9 let
24" 125 - 155 9 - 12 let

Základní velikosti dětských kol jsou: 12 palců, 16 palců, 20 palců a 24 palců. Velikosti 14 palců a 18 palců nejsou tak běžné, vyrábí je pouze omezené množství výrobců a dají se popsat jako velikosti doplňující. Jsou vhodné zejména v případě, kdy je například dítě vysoké na 12-ti palcové kolo, ale ještě nikdy na žádném kole nejezdilo. V takovém případě je vhodné zvolit kolo velikosti 14 palců. Jednotlivé velikosti dětských kol (12“, 16“, 20“, 24“) není vhodné přeskakovat.

Dětská kola

Neměli bychom například dítěti po 12-ti palcovém kole pořídit kolo velikosti 20 palců ( i když je na svůj věk poměrně vysoké). Dítě se na příliš velkém kole necítí dobře a často kolo odkládá jako věc, které se bojí a už na něj odmítá nasednout. Pokud je vaším koníčkem cyklistika je ve vašem vlastním zájmu, aby se dítěti jízda na kole stala zábavou a ne trestem. Proto je důležité volit správnou velikost dětského kola vzhledem k věku i výšce dítěte.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku
CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
Vytisknout stránku· Mapa stránek · © 2015 - 2024 Cyklo Kyjov · Počet návštěv: 171308 (19671)